Chorwacja to kraj pełen kontrastów krajobrazowych.
Największą atrakcję stanowi Wybrzeże Adriatyckie z tysiącem wysp, wysepek, półwyspów, zatok i skał wynurzających się z morza. Często określa się je wybrzeżem tysiąca wysp. Największe z 1185 wysp rozrzuconych malowniczo pośród ciemnobłękitnego morza, z których zaledwie 66 jest zamieszkałych, to: Krk, Brac, Hvar, Pag, Korcula, półwyspy: Istria, Peljesac. Silnie rozwinięte Wybrzeże Adriatyckie, z olbrzymią liczbą wysp, zatok i kanałów, reprezentuje” typ dalmatyński”. Zajmuje drugie miejsce w Europie (po Norwegii) pod względem wyjątkowo urozmaiconej linii brzegowej.
Na terytorium Chorwacji znajdują się również rozległe niziny (Slawonia), tereny górzyste (m. in. Chorwackie Zagorije, Gorski Kotar i Lika) pasma gór (Kapela, Velebit i Pljesivica), jak i malownicze jeziora i wodospady (znana na całym świecie kaskada, 16 tektoniczno – krasowych Jezior Plitwickich czy urokliwe wodospady na rzece Krka).
Morze Adriatyckie jest przede wszystkim atrakcją turystyczną. To właśnie nad jego ciepłe wody przyjeżdżają turyści z całego świata. Wzdłuż wybrzeża można spotkać piaszczyste (nieliczne), żwirowe, kamieniste oraz skaliste plaże. Wody Adriatyckie są ciepłe (średnia temperatura na otwartym morzu wynosi 22 – 25oC), silnie zasolone i czyste. Widok ciemnoniebieskiej tafli morskiej, białych skał i wyrazistej zieleni cieszy oczy turystów. Adriatyk stwarza doskonałe warunki dla uprawiania żeglarstwa, surfingu czy nurkowania. Wzdłuż całego wybrzeża położone są miasta – pomniki kultury, miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe, wyposażone w hotele, pensjonaty, restauracje czy urocze kawiarenki. Wszystko to stanowi olbrzymią potęgę turystyczną Chorwacji.
Zróżnicowanie klimatu Chorwacji wynika z jej położenia.
• W głębi kraju panuje klimat kontynentalny – cieplejszy w części zachodniej, a chłodniejszy w miarę przesuwania się w kierunku wschodnim. Lata są zazwyczaj ciepłe i parne. Zimą temperatura w styczniu średnio wynosi 0oC.
• W górach występuje klimat górski charakteryzujący się mroźnymi zimami z dużymi opadami śniegu i niskimi temperaturami.
• Na Wybrzeżu Adriatyckim panuje klimat śródziemnomorski o krótkich, łagodnych i deszczowych zimach. Lata są słoneczne, ciepłe, niekiedy wręcz upalne i suche, latem wieje od morza łagodny i ciepły wiatr (mistral).
Wzdłuż wybrzeża i na wyspach występuje typowa roślinność śródziemnomorska. Rosą tu m. in. palmy, cyprysy, kaktusy, kasztany jadalne, figi, migdały, oliwki, granaty, cytryny, pomarańcze, winna latorośl.
Stolicą kraju jest miasto Zagrzeb, leżący nad rzeką Sawą, u podnóża gór Medvednica. Jest to centrum kulturalne, polityczne, gospodarcze i przemysłowe Chorwacji. Mieści się w nim uniwersytet, muzea, teatry, kina, opera, a także wiele galerii, stadionów sportowych, terenów rekreacyjnych i parków.