Przewodnik zakupu nieruchomości - Chorwacja
Doskonałe położenie, niepowtarzalny klimat, temperatury niespadające poniżej zera nawet w trakcie zimowych miesięcy - Chorwacja to prawdziwy raj na Ziemi, nie dziwi zatem niesłabnąca polarność tej bałkańskiej republiki. Jest to doskonały kierunek na wakacyjną podróż oraz idealne miejsce dla wszystkich tych osób, które szukają pomysłu na opłacalną inwestycję w rynek nieruchomości. Jeśli zastanawiasz się nad takim krokiem, to polecamy nasz krótki przewodnik, w którym postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z zakupem apartamentu w Chorwacji.
Dlaczego warto kupić apartament w Chorwacji?
Wysokie pasma górskie schodzące bezpośrednio do morza o krystalicznie czystej, lazurowej wodzie, szerokie plaże, jedne z najpiękniejszych parków krajobrazowych, niezliczone zabytki z antycznych czasów i wyśmienita kuchnia - to właśnie przyciąga zarówno rzesze turystów, jak i wielu inwestorów, którzy marzą o zakupie nieruchomości w tym spokojnym kraju. Chorwacja jest zasadniczo podzielona na trzy części. Na północnym półwyspie Istria znajdziemy bujną roślinność i urokliwe laguny; jest to również jeden z najbardziej tradycyjnych regionów w kraju. Dalmacja słynie z malowniczych plaż oraz ogromnej liczby zabytków. Natomiast część wyspiarska oferuje spokój i ciszę, z dala od zgiełku miast i tłumu ludzi. W każdym z tych regionów znajduje się mnóstwo apartamentów, domów czy niezabudowanych działek na sprzedaż. Niezależnie od tego, czy chcesz zamieszkać w Chorwacji na stałe, czy poszukujesz nieruchomości na wynajem dla turystów, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jeśli zdecydujesz się na zakup i wynajem apartamentu możesz liczyć na szybki zwrot inwestycji.
Kto może kupić nieruchomość w Chorwacji?
Praktycznie każdy, pod warunkiem, że jest obywatelem kraju, z którym Republika Chorwacka podpisała porozumienie o wzajemnych stosunkach, regulujące kwestie prawne kupna-sprzedaży - na szczęście Polska należy do grona tych państw. Od momentu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o prawie własności i innych prawach rzeczowych (Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima) w 2009 roku mieszkańcy Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele Chorwacji. Możemy nabywać nieruchomości w Chorwacji jako osoba fizyczna jak i prawna, różnica polega tylko na tym, że dla osoby fizycznej do zakupu nieruchomości wystarczy nr identyfikacyjny OIB, paszport lub dowód osobisty, osoba prawna musi dostarczyć jeszcze dodatkowo dokumenty firmy, potwierdzające możliwość jej reprezentacji.
Ile to kosztuje?
Na ostateczną cenę apartamentu w Chorwacji może się składać wiele czynników. Ceny różnią się w zależności od wybranego regionu i aktualnej sytuacji gospodarczej. Musimy również wziąć pod uwagę to, czy pochodzi on z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W pierwszym przypadku zapłacimy (w cenie nieruchomości) podatek VAT w wysokości 25% ceny netto i poniesiemy koszty z tytułu opłat prawnych/notarialnych sięgające 1-2% od ceny zakupu (w tym opłata notarialna i sądowa). Musimy również zapłacić prowizje agencji pośrednictwa, choć nie jest to duża kwota (od 2-3% + VAT). Jeśli natomiast decydujemy się na zakup apartamentu z rynku wtórnego, to musimy uwzględnić również podatek od przeniesienia własności nieruchomości wynoszący 3% ceny. Dodatkowo powinnyśmy wziąć również pod uwagę koszty związane z utrzymaniem, takie jak opłaty czynszowe, media, roczne podatki itd.
Od czego zacząć?
Zanim zdecydujemy się na inwestowanie w nieruchomość w konkretnym regionie, dowiedzmy się, czy w ogóle nam ona odpowiada. Okazyjna cena apartamentu może nas kusić, ale jeśli okolica nie przypadnie nam do gustu, to może być podobnie odbierana przez naszych klientów. Gdy zamierzamy czerpać korzyści z wynajmu nieruchomości, weźmy również pod uwagę walory turystyczne: bliskość zabytków czy plaż, dogodny dojazd itp. - dobre położenie zagwarantuje nam zyski przez większość roku. Kiedy zbierzemy potrzebne informacje i określimy nasze priorytety, możemy zacząć przeglądać dostępne oferty apartamentów. Polecamy zgłoszenie się bezpośrednio do biura nieruchomości, gdyż oszczędzi nam to wiele czasu, tym samym pieniędzy i kłopotów. Profesjonalny agent doradzi nam w kwestiach formalnych i zajmie się całą procedurą zakupu. W związku z tym, że Chorwacja leży dość daleko od Polski, zanim będziemy mieli możliwości obejrzenia apartamentu czy domu na żywo, dostaniemy od agenta propozycje nieruchomości spełniających określone przez nas kryteria. Współpraca ze sprawdzoną agencją eliminuje ryzyko nietrafionej inwestycji.